Az ISON új irodalmi sorozata Ruff Orsolyával és Szeder Katával.
Az irodalom sokszor a nagy párosok csatájáról szól, elég csak Shakespeare klasszikusára gondolni, ahol a Montague és Capulet család ellenségeskedésébe szinte kódolva van a tragédia. De miért nem bírja egymást Mr. Darcy és Mr. Wickham, és milyen gyilkos indulatok mérgezik Graff Angéla és Encsy Eszter kapcsolatát Szabó Magda Az őz című regényében? Egymásnak feszülések, nagy érzelmek és félreértések, feloldhatatlannak tűnő indulatok jellemzik az örök riválisok kapcsolatait - egy este a nagy vetélytársak nyomában!
“A kultúra az egy: irodalom, tudomány, az utca karaktere, a rendőrök beszédmódja, a lakások berendezése, a nők öltözködése (Magyarországon a férfiak nem öltözködnek, csak ruhát hordanak), az étterem, a foci, az autóvezetési szokások: ez mind egy.” (Esterházy Péter)
Ruff Orsolya és Szeder Kata KultúrFlipper estjein szeptembertől decemberig mátrixépítő játékba hívunk az ISON-ba. Oda-vissza adogatva a labdát művészeti, társadalomtörténeti, történelmi és popkulturális referenciák között bolyongva vizsgálunk meg közelebbről is egy-egy sokrétű jelenséget. Mesélünk és beszélgetünk, kérdezünk, képekkel, könyvekkel, filmekkel illusztrálunk, ok-okozati összefüggéseket keresünk, hogy mire a pálya végére érünk, ne csak egy izgalmas kultúrtörténeti térkép rajzolódjon ki a szemünk előtt, de új megvilágításba is helyezzünk jó pár sztereotípiát.
Ruff Orsolya és Szeder Kata 2021-ben kezdett el közösen irodalmi projekteken dolgozni. Az első munkájuk a Könyves Magazinon megjelenő Az Austen-projekt című podcastsorozat volt, majd ezt követte A Szabó Magda-titkok. Mindkettő esetében azt kutatták, vajon mitől olyan népszerűek ezek a szerzők és műveik mind a mai napig, mit olvashatunk ki belőlük az adott korról - vagy akár a sajátunkról -, társadalmi viszonyrendszerekről, normákról, elvárásokról. 2024 nyarán ért véget a főváros 150. születésnapja alkalmából indított Budapesti nők projektjük, ahol olvasókörökön és egy podcastsorozatban vizsgálták, miként hatottak a nők a városra,egyáltalán, milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik Budapest.
Az 1995 óta működő formáció repertoárján a 20-as, 30-as évek amerikai zenéje, az ún. „barbershop style”, világslágerek, magyar slágerek feldolgozásai,…