Program


Leçons d'amour - Avagy szerelmi leckék

Leçons d'amour - Avagy szerelmi leckék

“Amour, cruel amour!...” Bizonyára a barokk kor legtöbb világi remekműve a szerelemféltés témájának művészi kifejezéseként született. A szerelem és a halál (amor - mors) színe előtt mindenki egyenlő. Nincs olyan halandó, akit Amor nyila így vagy úgy el nem talál, s hogy ez az élmény a 16-18.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. július 13. hétfő, 19:30

A XVII. század emberének szerelmi leckéi, fájdalmai és örömei Lambert, Couprin, Lully, Monteclair francia udvari énekeiben és kantátáiban.

KÁROLYI KATALIN - MEZZOSZOPRÁN
PÉTERY DÓRA - CSEMBALÓ
BALI JÁNOS - BAROKK FURULYA

“Amour, cruel amour!...” Bizonyára a barokk kor legtöbb világi remekműve a szerelemféltés témájának művészi kifejezéseként született. A szerelem és a halál (amor - mors) színe előtt mindenki egyenlő. Nincs olyan halandó, akit Amor nyila így vagy úgy el nem talál, s hogy ez az élmény a 16-18. század embere által művészileg miként nyilvánult meg csupán társadalmi rangjától függött. Aki megengedhette magának, örömét-fájdalmát a kor legelismertebb piktoraival vitette vászonra, legékesebben szóló költőivel öntette szavakba és leghíresebb zeneszerzőivel dallamokba. A kis szobák homályában halkan dúdolt, elpendített dallam vagy a csillogó nagy termekben tartott összejövetelek alkalmával felhangzó ének mind mind ugyanarról - a szerelmi leckéről zengedezett. A francia “air de cour”-ok, kantáták, majd később a “tragédie lyrique” - a nagy francia barokk opera - is ezt a témát hordozzák. A két hangszer, amely ezen műfajok megszólaltatásához nélkülözhetetlen és egyben legalkalmasabb: maga az énekhang és a korabeli Európában elterjedt csembaló. S amikor e két hangszer együtt muzsikál, megpendülnek szívünk húrjai is, és lelkünk legrejtettebb zugaiban visszhangzik szöveg és dallam.

Károlyi Katalin ezt a végtelen finom és sokrétű zenét, ami a francia barokk vokális zeneirodalma, Párizsban, a Studio-Versailles Opéra-ban tanulta René Jakobsnál és Rachel Yakarnál, majd Philippe Herreweghe “ La Chapelle Royale”-jának és William Christie “Les Arts Florissants” együttesének szólistájaként a világ számtalan koncerttermében és operaházában megszólaltatta már, valamint lemezekre vette.

Pétery Dóra csembaló iránti szerelmét a barokk zene és a kamarazene szeretete lobbantotta lángra. A hangszer egész Európában a színház, az udvarok és templomok zenéjének megszólaltatója, de talán egyik nép sem értette úgy a hangszer lelkét, mint a franciák. Aki egyszer kapcsolatba kerül ezzel a világgal, azt rabul ejti ennek a zenének az érzékisége, könnyedsége, szellemessége.
Bali János Liszt-díjas furulyaművész a francia kultúra, nyelv és zene páratlan mélységű ismerője, legyen szó akár az ófrancia chansonokról, vagy a nagybarokk operákról, vagy akár a barokk furulyairodalomról.

Az est művészei országot-világot bejárva Budapesten találkoztak, és megszületett ez a program abból a vágyból, hogy felhangozhassanak azok a francia remekművek, amelyek Magyarországon még javarészt ismeretlenek, és egy órányi időre a zene felemelő ajándékaként ma már örülni tudjunk annak is, amiről valaha azt hittük, hogy az elvesztett szerelmen érzett fájdalmunkba talán még belehalunk.

A programot jó idő esetén szabad téren, korlátozott nézőszámmal és a távolságtartási szabályok betartásával rendezzük meg. Rossz idő esetén a Virág Benedek Ház kiállító terében rendezzük meg azelőadást.

Kép: Károlyi Katalin (Fotó: Flor Garduño)

Ajánlatunk


Van a Bajza utca sarkán egy kis palota. A józsefvárosi Nagytemplom utcai bérházban pedig izgatott a készülődés. Pünkösdi Kató színinövendék a Csókos asszony címszerepét játssza. Ünneplik őt meg eljegyzését Dorozsmay Pista zeneszerzővel. A vőlegény azonban átmulatja az éjszakát, zálogba csapja a jegygyűrűket, és megszökik Rica Macával. A botrányos megcsalatás után érkezik Tarpataky báró, a híres mecénás. Katónak pedig dönteni kell: palota és gazdagság, csillogással kecsegtető siker vagy a szegényes bérházban eltöltött élet boldogságra vágyakozva. Zerkovitz Béla egyik legnépszerűbb, örökzöld, operettje csupa humor, szenvedély, szerelem, színház a békebeli Pestről, amikor olyan slágerek csendülnek fel többek között, mint az Asszonykám, adj egy kis kimenőt, az Éjjel az omnibusz tetején, a Gyere, te nímand, a Mi, muzsikus lelkek, valamint a műfaj és a darab emblematikus dala, a Van a Bajza utca sarkán... kezdetű sláger.

Amikor 1868-ban meghalt Rossini, Verdi arra buzdította zeneszerző honfitársait, alkossanak közösen requiemet a Mester emlékére úgy, hogy minden komponista egy-egy tétel megírását vállalja magára.

A Monte Cristo grófja egy igazi, nagy ívű, romantikus musical Dumas regénye alapján. Szerelem, intrika, bosszú, szenvedély Szomor György dalaival, Pozsgai Zsolt átdolgozásában. Emberi drámák, sorsok, a jó és a rossz megítélése, ami olykor nem is olyan egyszerű.

Ajánló


Az István, a király egy családi viszály története: Géza fejedelem halála után fia örökölné a hatalmat, de a hagyományokra hivatkozva…

A Müpa-beli koncerten balladák és tempósabb dalok, a legnagyobb slágerek közül huszonnégy szám csendül fel, ahogy eddig még soha: akusztikus,…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!




Vásárlói tájékoztatóÁltalános szerződési feltételek | Kapcsolat