Ein Bühnenweihfestspiel – vagyis „a színpadot felszentelő ünnepi játék”. Maga Wagner nevezte így utolsó operáját, a Parsifalt, ami valóban az ünnep, a szakralitás színpadi megjelenítése. Hőse, Parsifal, a szent együgyű, aki tiszta, naiv hite által képes lesz rá, hogy megváltsa a testi és lelki bajoktól szenvedőket, és a Grál, a Krisztus vérét felfogó szent kehely őrzőinek sorába lépjen.
Nincs aktuális előadás
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2020. május 30. szombat, 17:00
Richard Wagner: Parsifal Zenés ünnepi játék három felvonásban, német nyelven, magyar és angol felirattal
Utolsó zenedrámájában, a Parsifalban Wagner a világ csábításaitól és a bűnös vágyaktól való félelmet írja meg egy megváltástörténetbe ágyazva. A mű valójában ünnepi színpadi játék, nem is opera. Sokan – talán saját félelmükből adódóan – épp azzal kritizálták a zene és egyben a szövegkönyv szerzőjét, ami a darab erényének és különleges összetettségének is mondható, vagyis hogy az egyházi témát személyes hangvétellel jeleníti meg, melyben a szerelem vallásos és profán felfogása keveredik. „Meglátják, Wagner meg fog halni! Aki ilyet alkotott, már nem él sokáig” – mondta az ősbemutató után a jelenlévő lipcsei színházigazgató, akire különös erővel hatottak a látottak: a húsvéti szertartásba bújtatott érzéki csábítás, a hit, a cselekmény és a zene titokzatos mixtúrája. A Parsifalt Wagner kifejezetten saját színházába, Bayreuthnak komponálta, így 1913 végéig csak ott játszhatták. Budapesten már másnap, január elsején bemutatta az akkori Népopera (a mai Erkel Színház) az ifjú Reiner Frigyes pálcája alatt. Mikó András és Ferencsik János 1983-as produkciójának 2018-as tavaszi búcsúja után a friss fogalmazás színpadra állítását a Keresztény Évadára időzítette az Opera. Az új előadás látványvilágát a Porgy és Bess, valamint A tündérkirálynő után ismét Sebastian Hannak tervezi, a rendezést Almási-Tóth András művészeti igazgató jegyzi, a karmesteri pultnál Kocsár Balázs főzeneigazgató áll.
Évad szereposztás: Amfortas..............................................Kálmándy Mihály Titurel................................................. Rácz István Gurnemanz ........................................Bretz Gábor / Palerdi András Parsifal............................................... Magnus Vigilius / Kovácsházi István Klingsor.............................................. Szemerédy Károly Kundry................................................ Szántó Andrea Idős Kundry ........................................Németh Judit 1. apród................................................Zavaros Eszter 2. apród................................................Fürjes Anna e.h. 3. apród...............................................Szerekován János 4. apród...............................................Ujvári Gergely I./1. viráglány........................................Horti Lilla I./2. viráglány........................................Megyimórecz Ildikó I./3. viráglány........................................Sahakyan Lusine II./1. viráglány.......................................Rácz Rita II./2. viráglány.......................................Sárközi Xénia II./3. viráglány.......................................Heiter Melinda Parsifal anyja / Egy hang......................Balga Gabriella Fiatal Parsifal.......................................Taba Benjámin / Kóbor Demeter Viráglányok.......................................... Lőrincz Emma / Fehér Laura / Nagy Emese / Tonhaizer Tünde / Egyed Bea
Karmester: Kocsár Balázs
Alkotók: Szövegíró: Richard Wagner Rendező: Almási-Tóth András Díszlettervező: Sebastian Hannak Jelmeztervező: Izsák Lili Koreográfus: Barta Dóra Dramaturg: Perczel Enikő Karigazgató: Csiki Gábor A gyermekkar vezetője: Hajzer Nikolett
A Fővárosi Nagycirkusz nyári műsorában egy kalandos időutazásra hívunk! Hunyjuk be szemünket és repüljünk vissza az időben száz évet! Az 1920-as évekbe érkezünk, egy fantasztikus évtizedbe! Ki ne akart volna akkor élni!? Ki ne akart volna egy stílusos puhakalapban kiszállni egy nyitott sportkocsiból és táncba szaladni, amikor megszólalt a swing, a jazz vagy a charleston?
Az 1920-as évek a felszabadult öröm, a tánc, az életigenlés, a felejthetetlen bolondozások, a szabadjára engedett fantázia és határokat nem ismerő kreativitás évtizede volt. Egy olyan időszak, amikor az érzések szenvedélyesebbek, az élmények erősebbek, a gondolatok temperamentumosabbak voltak, mint bármikor máskor! Az 1920-as években a sport és a művészetek területén máig emlékezetes eredmények születtek, akár az gombamód szaporodó sportklubokban és az egyre profibban megszervezett nyári olimpiákon, akár a filmművészetben, a festészetben, az irodalomban és a zenében! E legendás korszakot idézzük meg SPLASH! című műsorunkban!
A SPLASH! nemcsak egy cirkuszi show lesz, hanem egy felejthetetlen élmény is, tele örömmel, csodával, nevetéssel és az 1920-as évek felejthetetlen hangulataival!
Az Africa Express néven világszerte ismertté vált zenei kezdeményezés 2006-ban indult Maliban, ahol a helyi sztárokat (többek között Toumani Diabatét, Bassekou Kouyatét, valamint az Amadou & Mariamot) kapcsolta össze vendégelőadókkal, például Martha Wainwrighttal, Fatboy Slimmel és a társalapító Damon Albarnnal.
A Szent István Bazilika műemlék Angster-orgonája kizárólag a pénteki esti orgonakoncerteken szólal meg. A változatos program gazdag zenei éléményeket kínál, a hangversenyek előadói Liszt-díjas, Érdemes Művész és Junior Príma-díjas orgonaművészek, illetve elismert operaénekesek és hangszeres művészek, akiknek a közreműködése garantálja az előadások magas színvonalát.