Haverok kapitalizmusa – még piacgazdaság egyáltalán?
Ismerjük az államszocializmust: mindent a politikai hatalom csúcsán döntöttek el, legfeljebb a feketepiac maradt menekülőútnak. Bukását követően újra piacgazdaság lett – elvben. Ott a vevők pénzéért küzdenek egymással az eladók, a versenyben sikeresebb cégek fejlődnek, és velük együtt nő a gazdaság, az állam rendet tart, felügyeli a korrekt versenyt. Jól hangzik – csakhogy nagyon nem ilyen világot élünk. Piacgazdaság-e még az, ahol nem a legjobb ajánlattevő nyer, hanem aki rokona a nagyembernek? Ahol nem a vevők pénzéért, hanem a politikus kegyéért folyik a verseny?
Nem magyar sajátosság ez sem: máshol is ismerik a ’kéz kezet mos’ elvet, az uram-bátyám világot. Szakszó is van rá: crony capitalism, azaz a haverok kapitalizmusa. Csakhogy az is tudható, hogy az ilyen torzulások rombolják a gazdaságot, sokba van a társadalomnak.
Akkor miért engedjük? Tehetünk-e egyáltalán ellene? Miben más, ha más, a magyar helyzet? Lehetséges-e egyáltalán tisztességes verseny itt, Európa peremvidékén?
Jogos kérdések. Akitől a válaszokat várjuk, Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, aki maga is volt állami vezetői poszton, szerzett tapasztalatot fejlődő és nálunk sokkal fejlettebb országokban, régóta kutatja a gazdasági fejlődéshez vezető utakat, és azok kátyúit.
Az előadást keresleti alapon árazzuk! További tájékoztatásért, kérjük, látogassanak el az ehhez kapcsolódó információs oldalunkra:
Kereslet alapú (dinamikus) árazás GYIK